Loading...
Hi, How Can We Help You?
  • 7'den 70'e bir "GERÇEK"(1951-2021)

Blog

Kasım 29, 2010

15.ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ OYUN BAŞVURULARI BELLİ OLDU.

UĞUR BÖCEKLERİ “SARI GELIN” TİYATRO OYUNUYLA 15. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİNE KATILIYORR..
http://www.ankaratiyatrofestivali.org/

 

 

15_fest_ugur_bocegi_kosovaSARI GELİN – Uğur Böceği Tiyatrosu
(Trajedi-Dram – Tek Perde – 70 dk)

Tarih: 29 KASIM 2010 – Pazartesi
Saat: 20:00
Yer: Ankara Büyükşehir Belediyesi Necip Fazıl Salonu

Tiyatro Başkanı: Ekrem SAFÇI
Yönetmen: Perihan Şufto SAFÇI
Yazar:  Ali PEHLİVAN
Uyarlayan: Perihan Şufto SAFÇI
Sahne Tasarımı: Kemal DOBIRÇAN, Muharrem SÜLEYMAN
Makyaj: Nercivan ŞUFTA
Kostüm: Kevser ÇARIKÇI
Sahne Arkası: Yıldırım SADIK, Senem SAFÇI , Şenad KAHRAMAN
Oyuncu Kadrosu: Ozan ÇARIKÇI, Ceyda SAFÇI, Özlem DOBIRÇAN, Cemil İBRAHİM, Nida ŞAHİN, Duygu ZBORÇA, Dilek ZBORÇA, Filiz SİPAHİ, Coşkun SİPAHİ, Güner GODANCA, Okan CEMAİL, Olcay MECİHAN, Selda VIZDIK, Cansel SAFÇI

Oyunun Konusu:
Oyun geleceğimizin teminatı olan genç nesillerin tam donanımlı yetişkin bireyler olması için sadece iyi bir eğitim almalarını ve, iyi bir meslek sahibi olmalarının yetmediğini, bunun yanı sıra sağlıklarının da her türlü tehdit ve tehlikeden korunması gerektiğini konu almaktadır. Bu tehdit ve tehlikelerin başında hiç şüphesiz madde bağımlılığı gibi onlara maddi ve manevi zararlar veren, onları sosyal hayattan kopararak tek başlarına çaresiz bir duruma düşüren alışkanlıkların olduğu dile getirilmektedir.

Oyunda, madde bağımlılığın tüm toplum tarafından mücadele edilmesi ve üzerine hassasiyetle durulması gereken bir konu olduğuna dair güçlü mesajlar veriliyor. Yetişen nesillerimize iyi bir gelecek sunmak bizlerin en büyük sorumluluğumuz olduğuna dair ışık tutan oyunda,  yürütülen çalışmalara katkı sağlayarak gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan nasıl uzak tutabilir ve onları sevgimizle kucaklayarak onlara nasıl sağlıklı yarınlar sunabileceğimizi eğitici ve gerçekçi bir şekilde yansıtılıyor.

Sanatsal faaliyetleriyle uğraşmanın bağımlılık yapıcı maddelere yönelme gibi kötü alışkanlıkları önlemenin etkili bir yolu olduğunun bilincindeyiz. Bu amaç doğrultusunda “Uğur Böceği” Tiyatrosu olarak bu hassas konuyu güncelleştirmek amacıyla Türkiyeli yazar Ali Pehlivan’ın yazdığı, yönetmen Perihan Şufto-Safçı’nın da sahneye uyguladığı “SARI GELİN” adlı tiyatro oyununun sahne uygulamasını gerçekleştirdik.