Loading...
Hi, How Can We Help You?
  • 7'den 70'e bir "GERÇEK"(1951-2021)

Posts classified under: Galeri

Mart 30, 2021
”GERÇEK” KSSD’nin daimi üyesi, eski başkanı Gülşen Bölükbaşı ve Priştineli değerli arkadaşlarımız, derneğimizin gönüllülerinin gerçekleştirdiği ziyarette başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizin ev sahipliğinde çok samimi bir ortamda faydalı ve bir o kadar da dostane görüşmede ”GERÇEK” derneğinin şanlı geçmişinden, anılardan, gelecekte yapılabilecek etkinlikler hakkında sohbetler edildi.
Ayrıca 70. yıl faaliyetlerinden bahsedilip, bu sürece her iştirak talebine, her nevi fikre açık olunup, dolaylı da olsa sunulacak her tür katkıya başkan ve yönetim kurulu üyeleri olarak memnuniyetle karşılayacağımızı, ”GERÇEK” derneğini sahiplenmek isteyen hemşehrilerimizle, ”GERÇEK” sevdalılarıyla ”GERÇEK”te buluşmaktan gurur duyacağımızı belirttik.
Ziyaretlerinden dolayı arkadaşlarımıza-dostlarımıza içtenlikle teşekkür ederiz…
Kasım 20, 2020
Bugün İçişleri Bakan Yardımcımız,ayrıca derneğimizin eski Yönetim Kurulu Başkanı olan sn. Yıldıray Bayram’ı makamında ziyaret ettik.
Gerçekleşen ziyarette başkanımızın yanı sıra derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri Atilla Goriça, Besnik Şala ve folklor sorumlusu Dilara İsmail ile birlikte üyelerimiz de yer aldı. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede derneğimizin genel durumu ve etkinliklerimizden bahsedildi.
Ziyaretin sonunda derneğimizin başkanı Ömer Agalar, İçişleri Bakan Yardımcımıza hediye takdim etti.
Kasım 19, 2020
Kasım 19, 2020
Bugün Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanımız ve Meclis Başkan Vekilimiz Sn. Fikrim Damka ile Milletvekilimiz Fidan Brina Jılta’ya, “Gerçek” Kültür ve Spor Derneği Yönetim Kurulu olarak nezaket ziyaretinde bulunduk.
Ardından Bölgesel Kalkınma Bakanımız Enis Kervan’ı makamında ziyaret ettik.
Gerçekleşen ziyaretlerde derneğimizin 70.yıl kutlamaları,ileride gerçekleştireceğimiz etkinlikler ve projeler konuşuldu.
Temmuz 18, 2020
Bugün 18.07.2020 derneğimizde eski yönetim kurulu başkanı Yıldıray Bayram ve ekibi yeni seçilen yönetim kurulu başkanı Ömer Agalar ve ekibiyle derneğin devir teslim işlemlerini gerçekleştirmek üzere bir araya geldiler. Devir teslim işlemleri usulüne uygun bir şekilde gerçekleşip derneğe ait kayıt ve dökümanlar yeni başkana devredilmiştir.
Yeni seçilen Ömer Agalar eski başkanımız Yıldıray Bayram’a görevi süresince derneğimize vermiş olduğu emeklerden dolayı teşekkür etti.
Kasım 17, 2015

Fotoğraflarla ‘T.C Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Yalçın Topçu Gerçek Derneği Ziyareti’

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, 5 Kasım 2015 tarihinde Kosova’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç eşliğinde Gerçek Derneği’ni ziyaret etti. Dernek mekanında coşku ile karşılanan Bakan Topçu büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek herkes ile teker teker selamlaştı.

Programın açılış konuşmasını yapan Gerçek Derneği Başkanı Gülşen Bölükbaşı Gerçek Derneği’nin Kosova ve özellikle Kosova’daki Türk toplumu için olan öneminden bahsederek, yılların ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin bir üst düzey temsilcisinin derneğe düzenlemiş olduğu ziyaretin önemine vurgu yaparak, bu ziyaretin Gerçek Derneği’ndeki kültür kıvılcımlarını alevlendireceğini belirtti. İlerleyen dönemlerde gerçekleşcek ziyaretler ile Vıçıtırın’daki Çeşme Derneği’nin, Mitroviça’daki Birlik Derneği’nin, Gilan’daki Yarın Derneği’nin de kültür kıvılcımlarının alevlenmesini temenni eden dernek başkanı Prizren ve Mamuşa’daki tüm dernekler ile birlikte Kosova’da Türk kültürünün yaşatılmasının önemine değindi.

Kosova Cumhuriyeti Kültür Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Rexhep Hoti konuşmasında Gerçek Derneği’nin Kosova Türk toplumu için önemine değinerek Kosova Türkleri’nin Kosova’nın önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Gerçek Derneği’nin Kosova’nın geleceği için önemli bir dernek olduğunu vurgulayarak, Gerçek Derneği’ne destek sunulacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Bakan Topçu onuruna hazırlanan programın sunulmasına geçildi. Program çerçevesinde öğretmenler Nadide Bırvenık ve Serap Bayram’ın eğitmenliğinde, öğrencilerden Berfin Altuntaş Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri şiirini okudu. Şiirin okunuşuna Dilay Mecihan flüt ile eşlik etti. Ardından Arzu Şufta, Aleyna Bırvenik, Funda Spahi, Ebru Pleşina, Ece Goriça, Çağla Toku ve Alara Nobırda’dan oluşan grup İstiklal Marşı’nı oratoryo halinde seslendirdi.

Öğrencilerin performansı karşısında duygulanan Bakan Topçu öğrencileri tüm heyeti ile birlikte ayakta alkışladı. İstiklal Marşı Oratoryosu’nun ardından Buket İsmail, Esra Raşiti ve Nisa Kurteş’in Hey Onbeşli türküsünü seslendirdi. Program, koreograf Tanju Goriça’nın çalıştırdığı ve Erza Rrmoku, Dilara İsmaili, Irma Redzepagiç, Aida Redzepagiç, Erblina Hayrullahu, Gülcan Kurtuluş, Ebru Ömer ve Deniz Ribar’dan oluşan grubun Azize oyununu sahnelemesiyle son buldu.

Ziyaret çerçevesinde Bakan Topçu Dernek Başkanı’na Gümüş Kaplamalı Çini ve İstanbul’un tanıtım kitabını hediye etti. Dernek Başkanı, Bakan Topçu’ya GerçekDerneği’nin orkestrası ve folklor grubunun fotoğraflarını içeren bir plaket takdim etti.

 

Nisan 6, 2015

Türkiye Mezunları Derneği’nin organizasyonu ile Kosova’ya gelen psikolog, akademisyen, televizyon programcısı Prof.Dr. Üstün Dökmen 6 Nisan 2015 tarihinde GERÇEK Kültür Sanat ve Spor Derneği’nde “Yaşamak Yaşatmak” konulu bir konferans düzenledi.

Konferansın açılış konuşmalarını yapan Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği Başkanı Gülşen Bölükbaşı ve Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Cengiz Çesko ilgili faaliyetin gerçekleşmesinde oluşan işbirliğinden duydukları memnuniyeti ifade ederek ilerleyen dönemlerde de ortak etkinlikler düzenleme konusunda temennilerini dile getirdiler. Yoğun kalabalığın izlediği konferansa çok sayıda vatandaşın yanı sıra, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Yunus Emre Priştine Türk Kültür Merkezi Müdürü Bülent Üçpınar, Gerçek Derneği’nin eski başkan  ve üyeleri katıldı. Etkileyici uslubü ile tüm izleyicilerin dikkatini çeken Prof. Dr. Üstün Dökmen konferansta, insanlar arasında sağlıklı iletişim, stres yönetimi, çocukla iletişim, yaşama sevincine ulaşma ve en olumsuz koşullarda bile umutsuzluğa kapılmama gibi konular ele alındı. 2 saat süren konferansın sonunda Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği Başkanı Gülşen Bölükbaşı Prof.Dr. Üstün Dökmen’e Gerçek Derneği adına plaket takdim etti. Gerçek Derneği’nde konferans düzenleyip Priştineliler ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Dökmen, şahsına gösterilen misafirperverlik ve ilgiden dolayı dernek yönetimi ve tüm izleyicilere en derin teşekkürlerini iletti.Konferans öncesinde  Priştine’yi gezen Üstün Dökmen, Gerçek ve Tümed derneklerinin temsilcileri eşliğinde Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi’ni de ziyaret etti.