Loading...
Hi, How Can We Help You?
  • 7'den 70'e bir "GERÇEK"(1951-2021)

Posts classified under: Görsel

Haziran 6, 2016
Haziran 6, 2016

Mübarek Ramazan ayı kalbini O’nun yoluna koymaya Ellerini daima O’nun dergahına açmaya vesile olsun..
Hoşgeldin ey şehri ramazan
‪#‎gercekdernegi‬
***Tüm Ramazan ayı boyunca derneğimiz sahur vaktine kadar açık olacaktır ***

 

 

Mayıs 20, 2016
Mayıs 20, 2016

Gerçek Derneği Başkanı Yıldıray Bayram ve beraberindeki dernek yönetim kurulu üyeleri görevlerine yeni başlamaları sebebiyle Büyükelçimiz Kıvılcım Kılıç’a nezaket ziyaretinde bulunmuşlar, dernek çalışmaları hakkında bilgi vermişlerdir.
‪#‎gercekdernegi‬

 

 

Aralık 3, 2015
Aralık 3, 2015
Gerçek derneği “Kitap Kulübü” faaliyetlerine başlıyor.Türk edebiyatı ve Dünya klasiklerinin seçme eserlerinin okunarak tartışmalarının yapılacağı program 07.12.2015 tarihinde Gerçek derneğinde saat 17.00 de başlayacaktır.Tanışma faslından sonra okunacak ve ele alınacak eserlerin dağıtımı yapılacaktır.
Gerekli bilgi ve iletişim için
049-505-124 / tanju.suleyman@gmail.com
“Kitaplar kafaya yük değildir…”
kitap-kulubu-logo-medium-medium
Kasım 3, 2015

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç Kosova Türk toplumunun en önemli derneklerinden Gerçek Derneği’ni ziyaret etti. Gerçek Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, derneğimizin büyükleri, genç üyeleri ve öğretmenlerin hazır bulunduğu ziyarette, Büyükelçi Kılıç tüm üyelerimizle yakından ilgilendi. Yönetim Kurulu Üyeleri, derneğimizin büyükleri ve öğretmenlerimiz ile uzun uzun sohbet eden Büyükelçi Kılıç, derneği ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu ifade etti ve geçmişten bu yana kültür alanında sürdürülen çalışmaları takdir ettiğini belirtti. Sıcak sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette, Büyükelçi Kılıç’ın hoş sohbeti, nezaketi, ilgisi vesilesi ile tüm üyelerimiz en derin teşekkürlerini iletti.

Ziyareti ile bizleri onurlandıran ve kendilerini Gerçek Ailemizin evinde ağırlama şerefini yaşatan Büyükelçi Kıvılcım Kılıç’a derneğimizin tüm üyeleri ve Priştine’de yaşayan Türk toplumu adına en derin teşekkürlerimizi iletmekten onur duyarız.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç Gerçek Derneği'ni ziyareti ile onurlandırdı

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç Gerçek Derneği'ni ziyareti ile onurlandırdı

Eylül 28, 2015
Eylül 28, 2015

Bu bayram yine büyüklerimizi unutmadığımız bir bayram oldu. Gerçek Derneğimizin kurucularından ve 1963-1967 yılları arasında Priştine Belediye Başkanlığı’nı yapmış büyüğümüz Şerafettin Süleyman’ın ( 86 yaş) elini öpmeye gittik. Eşi Makbule Hanım ile karşıladı bizi. Duygulandı, mutluluğu gözlerinden yansıdı. Alışılmış bayram ziyaretlerinin dışında uzun bir bayram ziyareti oldu, sohbet dolu. Derneğimizin temellerini attıkları yılları anlattı bize, ” Cemiyetimizin ilk yeri Hacı Abdül’ün dükkanındaydı; zanaatçılar, işçiler, öğretmenler, aydınlar hepimiz orada toplanırdık. Çok üyemiz vardı, mekana sığmazdık” dedi ve ekledi, “Ortak programlar düzenlenirdi o zamanlarda, o etkinliklerin olmazsa olmazı Türk toplumuydu, her etkinlikte mutlaka yerimizi alırdık”. Sonra kitabını çıkardı, bir dönem belediye başkanlığını yaptığı Priştinemizi anlattığı kitabını. “İmkansızlıklar yüzünden kitabımı Türkçe olarak yayımlatamadım, inşallah Türkçe olarak basıldığını görmeden göçmem buralardan” dedi ve gözleri doldu. Heyecanlandı sonra, bilgisayarını çıkardı hemen, “Eklemeler de yaptım, güncelledim”dedi. Ne gözlük vardı gözünde, ne de kimseden yardım istedi bilgisayarını açmak için. Güncellediği kitabının içeriğini gösterdi bize, bilgisayar ortamında öylesine düzgün hazırlamıştı ki. Makbule teyze atladı söze ” Hiç durmuyor, hep yazıyor, gece geç saatlere kadar kitabı ile uğraşıyor” dedi. Arnavutça olarak çıkan kitabıni imzaladı, hediye etti bize. Biz gönüllüyüz dedik Şerafettin amca, kitabının Türkçe olarak da çıkması için bizler destek bulmak için uğraş vereceğiz dedik, bir sonraki bayramda Türkçesi’ni de imzalayıp bizlere hediye etmen için. “Yaşına rağmen taa nerelerden yürüyerek geliyorsun cemiyetimize, biz de bu emeğinin herkese ulaşması için koşa koşa uğraş vereceğiz” dedik. Sevindi, hem de çook, “99 merdiven iniyorum, yolum da uzun cemiyete gelmek için ama orası bizim evimiz, elim ayağım tuttukça hep geleceğim” diyor. Evinde eski Priştine’ye ait fotoğrafları gösterdi bize, tüm detayları ile anlatarak. Dinlemeye doyamadık. “Beni unutmuyorsunuz, etkinliklerinize davet ediyorsunuz, çok mutlu oluyorum” dedi. Kapıya kadar uğurladı bizi, Makbule teyze ve gelini ile birlikte el sallayarak…
‪#‎gercekdernegi‬ ‪#‎gercekbayram‬ ‪#‎gercekbayramlasma‬ ‪#‎gercekaile‬

 

2 3 4 5 6 11