Loading...
Hi, How Can We Help You?
  • 7'den 70'e bir "GERÇEK"(1951-2021)

Blog

Aralık 27, 2016

“Sizler buradanız, bizde buradayız, Türkiye’de burada

Gecede bir konuşma yapan T.C Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç; ” Sizler buradanız, bizde buradayız, Türkiye’de burada, dimdik, her zamankinden daha güçlü, her zamankinden yan yana ve sizlerle omuz omuza ve daima sizi destekleyecek”

Başkent Priştine’de düzenlenen geceye; KDTP Genel Sekreteri ve Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Milletvekili Müfera Şinik, T. C Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova’da görev yapan Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Doğruyol Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Bülent Emruş, derneğin eski başkan ve yöneticileri ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Priştine Gençlik ve Spor Merkezinde düzenlenen gecede, Türkiye’de yaşanan terör olaylarında hayatını kaybeden güvenlik güçleri ile Gerçek Derneğinin kuruluşunda ve çalışmalarında emeği olup hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Gerçek Derneği 65. Yıl kutlamaları daha sonra, derneğin 65 yıllık geçmişini ve çalışmalarını anlatan bir video sunumu ile devam etti. Muhteşem gece daha sonra, Agim Godanca, Mirsad Jonuzi ve Güler Grozda’nın seslendirdiği birbirinden güzel Türk Müziği eserleriyle devam etti.

Geçmişten günümüze Kosova Türk Toplumuna mensup kadınların giydiği yöresel kıyafetlerin sergilendiği defile katılımcıların büyük beğenisini toplarken, daha sonra genç sanatçılar, Tanju Şerif ve Erdal Boshnajku birlikte, Adnan Çaya ve Caner Çaya’da ayrı ayrı sahne alarak yeteneklerini sergilediler.

Gerçek Derneği Halk Oyunları Ekibi ise sunduğu muhteşem gösteri ile katılımcıları geçmişten günümüze uzun bir yolculuğa çıkartırken, 7’den 70’e tüm konukları coşturdu. Gerçek Derneği 65’inci yıl galasındaki eğlence, Sezgin Curi’nin solistliğindeki Offchestra Grubu, Kosova’nın Sesi Türk Müziği Kadınlar Korosu ve sanatçı Sevim Baki’nin seslendirdiği eserlerle ise zirve yaptı.

Gecenin sonunda bir konuşma yapan Gerçek Kültür, Sanat ve Spor Derneği Yıldıray Bayram; “Muhtemelen herkes benden ciddi bir konuşma bekliyor, ancak böylesine seçkin bir davetli topluluğu karşısında böyle bir konuşma yapmak benim haddime değil, zaten 65 yılı iki kelimeye sığdırmakta mümkün değil. Bu akşam üyelerimize değişik bir sunum yapmaya çalıştık, inşallah beğenmişsinizdir, bu gecenin gerçekleşmesinde katkılarını esirgemeyen ve gecemizi onurlandıran Sayın Büyükelçimize, Sayın Milletvekillerimize, Yunus Emre Enstitümüze ve tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi

Bizde buradayız, Türkiye’de burada, her zamankinden daha güçlü her zamankinden daha yan yana”

Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise gecede yaptığı konuşmada; “Dile kolay, 65 yıl, Gerçek Derneğimize nice 65 yıllar diliyorum, çok müstesna, çok duygu dolu bir akşamı birlikte geçiriyoruz, öncelikle ben tüm sanatçılarımıza, orkestramıza, koromuza, folklor ekibimize, defilede yer alan arkadaşlarımıza, kısacası bu gece için emek harcayan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Bu arada Türkiye’de yaşanan olaylarda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum, şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun, Allah bizlere bir daha bu acıları yaşatmasın. 2016’da güzelliklerle anacağımız anılarımız herhalde, Kosovalı soydaşlarımızın yaşadığı çok önemli, çok güzel yıldönümleri olacaktır. Bu yıl Kosova’da Türkçe Eğitimin 65’inci yılını kutladık, Gerçek Derneğinin 65’inci yılını kutluyoruz, Doğruyol Derneğimizin ve Türkçe radyonun 65’inci yılını kutluyoruz. Nice güzel 65 yıllar olsun, dile kolay, gerçekten büyük bir emek, ama sevgi dolu bir emek. Bu topraklarda, müziği, folkloru, kültürü ve Türkçesi ile buram buram bir Türk kültürü ve varlığı yaşıyor, sizler burada yaşıyorsunuz. Bunda, her bir ferdin, her bir kuruluşun çok büyük emeği ve katkısı var, tabi bu günlere gelmemizde derneklerimizin çok büyük emekleri ve katkıları var, onlar sizleri bir arada tutuyor, onlar artık derneğinde ötesine geçmiş, bir okul olmuş, üç nesli bir arada tutan bir enstitü olmuş. Siz gecenin başlangıcındaki videoda bu derneğe emeği geçmiş ancak aramızda olmayanların isimleri tek tek sayılırken ‘burada’ diyordunuz ya, bizde buradayız, Türkiye’de burada, dimdik, her zamankinden daha güçlü, her zamankinden yan yana ve sizlerle omuz omuza ve daima sizi destekleyecek. Sizlerle gurur duyuyoruz, inanıyorum ki 65 yıl boyunca bu derneğe emek veren ancak bugün aramızdan ayrılan büyüklerimizde sizlerle gurur duyuyordur ve gözleri arkada değildir” dedi

“2017’de Türk Kültür Merkezi inşaatı başlayacak, adı da GERÇEK olacak”

KDTP Genel Sekreteri ve Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka ise konuşmasına gecede emeği geçenleri kutlayarak başlarken; “1951 yılında Kosova Türk Toplumunun yeniden dirilişi ve yeniden ortaya çıkmasının sembollerinden biri olan Gerçek Derneğimizin 65’inci kuruluş yıldönümünü canı gönülden tebrik ediyor ve kutluyorum. 1951 yılında Priştine’de Gerçek, Prizren’de Doğruyol derneklerimiz yoksul, kimsesiz ve sahipsizdi. Göç olaylarının yaşandığı o günlerde, tüm imkânsızlıklara rağmen büyüklerimiz Prizren’de Doğruyor, Priştine’de ise Gerçek derneğini kuruyorlar, bugün ise anavatanımız yanımızda. Büyükelçimizle, Türk Askerimizle, TİKA’mızla, Yunus Emre’mizle artık çok daha güçlüyüz ve dimdik ayaktayız, Allah’tan anavatanımıza zeval gelmesin diliyoruz. Çünkü bizim her şeyimiz, gözümüz kulağımız anavatanımız. Aramızda konuşurken hemen bir fikir ortaya çıktı; Doğruyol ve Gerçek Derneklerimizi bir araya getirelim, bugüne kadar yaşatmış olduğumuz kültürümüzü, müziğimizi, folklorumuzu bir kez daha birlikte sahneye koyalım dedik. Burada pırıl pırıl gençlerimizi gördüğümde doğru bir yolda ilerlediğimizi anladım. İki yıl önce Türk milletvekilleri olarak başlatmış olduğumuz ‘Her şehirde bir Türk Kültür Merkezi’ projemize Priştine’de devam edeceğiz, bu inşaat için gerekli olan ödeneğin 150 bin avrosunu iki gün önce bütçeye koydurduk. Bütçe Komisyonunda bu inşaatın önergesini ‘Türk Kültür Merkezi’ olarak verince Finans Bakanı bana dedi ki ‘Fikrim Bey bu Gerçek Türk Kültür Merkezi mi olacak’ Bende evet dedim. Çünkü Priştine’de Türk Kültürü Gerçek Derneği ile özdeşleşmiş, böylede devam edeceğinden eminim” şeklinde açıklamalarda bulundu.

/kosovaturk.com